Rok budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Na początku grudnia 2009 roku spółka ZUOK „Stary Las” przekazała firmie budowlanej DORACO plac budowy zakładu utylizacji odpadów komunalnych dla 18 gmin tworzących porozumienie o wspólnym rozwiązywaniu problemów z zagospodarowaniem śmieci. Bilans rocznych prac budowlanych przedstawia Piotr Kołakowski, Prezes ZOUK „Stary Las”.
Z Prezesem Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Piotrem Kołakowskim rozmawia Karol Polejowski.
Karol Polejowski: Panie Prezesie. Minął rok od momentu gdy Spółka przekazała firmie wykonawczej plac budowy nowego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie. Jaki jest bilans rocznych prac i co sprawiło do tej pory najwięcej problemów ekipom budowlanym?
Piotr Kołakowski: Prace budowlane rozpoczęły się od zabezpieczenia placu budowy w wodę i prąd – w tym celu poprowadzony został wodociąg oraz przyłącze energetyczne. Jako zamawiający musieliśmy zabezpieczyć drogę dojazdową na teren budowy i przystosować ją dla ruchu pojazdów dostarczających materiały budowlane. W tym celu wyremontowaliśmy drogę gruntową od strony zachodniej w stosunku placu budowy. Po tych czynnościach przygotowawczych przystąpiono do robót ziemnych – makroniwelacji terenu do założonych rzędnych oraz wykonywania kwater i zbiorników.
Wczesnym latem wyszliśmy z ziemi i powstają już pierwsze obiekty kubaturowe. W najbliższych dniach zostanie dokończony szkielet, wykonany dach i ściany najważniejszego obiektu liczącego 100 m długości, który jest sercem całego zakładu – sortowni odpadów.
A trudności? Typowe dla każdej, tak dużej inwestycji, np. doprecyzowanie uzgodnień między poszczególnymi branżami.
KP: Jaki jest więc harmonogram dalszych prac i kiedy będziemy mogli obejrzeć pierwsze gotowe budynki i instalacje powstającego Zakładu?
PK: Szkielet sortowni już stoi. Z początkiem roku powinien nastąpić montaż linii sortowniczej. Powstają kolejne obiekty kubaturowe. W chwili obecnej oprócz sortowni odbywa się montaż konstrukcji stalowej kolejnych obiektów, a najbardziej zaawansowana jest konstrukcja wiaty i warsztatu rozbiórki elementów wielkogabarytowych.
KP: Budowa Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie to przedsięwzięcie gmin powiatu starogardzkiego, ale też kilku gmin z powiatów ościennych. Jakie główne problemy związane z gospodarką odpadami rozwiąże na tym obszarze ZUOK „Stary Las”?
PK: Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest dostosowanie gospodarki odpadami na terenie 18 gmin z terenu 3 powiatów objętych projektem do wymogów prawa polskiego i unijnego w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów pozwoli również na zamknięcie i rekultywację 12 składowisk odpadów położonych na obszarze działania Zakładu Utylizacji Opadów Komunalnych „Stary Las”.
KP: Jakie inne korzyści, poza uregulowaniem kwestii gospodarki odpadami, osiągną lokalne społeczności, które znalazły się w bliskim sąsiedztwie powstającego Zakładu?
PK: Wieś Stary Las oraz mieszkańcy mieszkający w pobliżu planowanej drogi uzyska ją połączenie pełnowymiarową drogą asfaltową z drogą krajową 22. Natomiast obecnie wieś Stary Las ma połączenie tylko siecią dróg gruntowych. Ponadto mieszkańcy będą mieli możliwość przyłączenia się do sieci wodociągowej. Niewątpliwą korzyścią jest też możliwość zatrudnienia w zakładzie, również na różnych stanowiskach.
KP: Kiedy możemy spodziewać się oddania Zakładu do użytku?
PK: Harmonogram przewiduje, że zakład powinien funkcjonować z początkiem 2012 r.
Projekt ZUOK „Stary Las” w kilku liczbach:
360 000 m3 – tyle metrów sześciennych ziemi zostało do tej pory wywiezione z placu budowy
60 000 ton/rok – tyle odpadów rocznie produkują gminy tworzące spółkę ZUOK „Stary Las”
25 ha – obszar zajmie zakład wraz z rezerwą terenu
{gallery}galerie/2013/04{/gallery}